Barszcz czerwony, barszcz biały a żur

Ikona wpisu

Barszcz czerwony to potrawa doskonale znana miłośników buraków i nie sprawiająca problemów z nazewnictem (jak wiadomo, nazwa jest jedna i pochodzi od nazwy rośliny, na bazie której była pierwotnie przygotowywana ta zupa). Barszcz biały i żur to jednak pole odwiecznych sporów. Bo w końcu, czy jest to jedna i ta sama zupa, czy raczej dwa dania o odmiennej recepturze?

Jak się jednak okazuje, te w przyrządzaniu tych wielkanocnych zup, jest kilka różnic:

  • Zakwas. Barszcz biały przyrządzany jest na zakwasie żytnim, podczas gdy żurek jest zupą na bazie zakwasu pszennego.
  • Produkty bazowe. Barszcz biały najczęściej gotowany jest na włoczyźnie. Żurek z kolei ma w sobie silny aromat mięsny, a to za sprawą białej kiełbasy i boczku.
  • Dodatki. To często jest kwestia sporna, jednak wiele rodzin żurek przygotowuje z jajkiem, a barszcz biały z ziemniakami. Nie jest to jednak regułą.

Warto jednak być świadomym, że te różnice są względne – podejście do białego barszczu czy żurku zależy od kucharza. Jego wiedza, a także to, co wyniósł z domu przesądzi o recepturze, a także nazwie zupy. Ci, którzy jednak chcą dowiedzieć się więcej na temat tych różnic powinni sięgnąć po książki kucharskie z przepisami kuchni staropolskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>